Welcome - Vítejte

DATE for Czech Open 2017  is 17th - 19th November 2017

Dear friends. This website brings you all news and important informations about Czech Open Darts Championship for last several years. We hope you like it and we are looking forward to meet you in Prague.

Everyone is very welcome to visit our website and we hope that you will find all the news, information, photos and videos from the previous events both interesting and informative. After many years of hard work the Czech Darts Organisation is proud that the Czech Open is classified as one of the most popular and also one of the greatest tournaments in the WDF/BDO calendar. We have all most important rankings points from WDF, BDO, Finder Masters and WDF Youth.
OREA Pyramida Hotel started a new era of the tournament several years ago and we hope we have now found a permanent home in the Pyramida hotel.  We are looking forward to the use of the facilities for many years to come. The hotel offers great support from all the hotel staff, it is a luxury venue and there are good prizes for the players. NOVA SPORT 1 will broadcast 90 munites coverage from our tournament.
Without any doubt the Czech Open is a great event and some big names helped us to make it so good. At first it is Russ Bray as our first professional ref and MC, then Eric Bristow MBE who entered tournament two times and finaly highly popular BDO ref duo Antony "The Pup" Dundas and Little Richard Ashdown. This big names did a lot for the tournament in last several years and of course hundreds of players from more then 30 countries.TERMÍN Czech Open 2017 je 17. - 19. listopadu 2017

Vítejte na oficiálním webu nejprestižnější šipkařské akce v České republice. Jsme rádi, že jste k nám zavítali a doufáme, že vám poskytneme lepší informace, častější aktuality a vše pěkně pohromadě. 

Turnaj Czech open se po dlouholeté a tvrdé práci zařadil mezi elitu evropských turnajů WDF/BDO a jsme právem hrdí na všechny vítěze, vítězky i vzácné hosty. Tak jako již každoročně je turnaj zařazen do WDF žebříčku jako kategorie 1 v ženách a major v mužích, do BDO žebříčku, do Finder Masters žebříčku a do juniorského WDF žebříčku. 
Hotel OREA Pyramida Praha nám k tomu poskytuje to správné luxusní prostředí odpovídající významu turnaje.
Tentokrát bude záznam vysílán na NOVA SPORT 1 a světovou špičku hráčů, kteří vás ohromí svým uměním, ale také tím, že jsou to báječní a přátelští lidé.  Přijďte, nebudete litovat ani jednu vteřinu. Potkejte se s legendami i nastupujícími hvězdami světových i domácích šipek.